Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sustainability

Biblioteka materiałów zrównoważonych dla branży projektowej

W Wise Habit otworzyliśmy pierwszą w Polsce i trzecią w Europie bibliotekę materiałów zrównoważonych. Jej celem jest wsparcie dla projektantów i architektów w tworzeniu produktów i architektury przyjaznych planecie.

Biblioteka materiałów zrównoważonych dla branży projektowej

Uznaliśmy, że kluczową rolą w minimalizowaniu wpływu na środowisko produktów i architektury są projektanci i architekci. Jak mówi Karolina Ferenc, Head of Research, odpowiedzialna za projekt biblioteki. „Wyszliśmy z założenia, że wszystko zaczyna się od projektu, czyli od projektanta - dom, krzesło, obudowa na telefon czy butelka. Dlatego to projektanci są siłą napędową zmiany w kierunku zrównoważonej i wspierającej planetę produkcji dóbr.”

W jaki sposób architektura i budownictwo wpływają na środowisko?

Emisje gazów cieplarnianych: Według raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) budownictwo odpowiada za około 39% globalnych emisji gazów cieplarnianych,. W tym dochodzą zarówno emisje związane z procesem budowy (np. produkcja materiałów budowlanych, transport) jak i eksploatacją budynków (zużycie energii na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie).

Zużycie zasobów naturalnych: Budownictwo jest jednym z głównych konsumentów zasobów naturalnych, takich jak drewno, woda, energia i materiały budowlane. Nadmierny pobór tych zasobów może prowadzić do ich wyczerpania i degradacji środowiska naturalnego.

Odpady budowlane: Sektor budowlany generuje znaczną ilość odpadów, które często są składowane na wysypiskach lub utylizowane w sposób nieodpowiedni. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), budownictwo odpowiada za około 40% światowego strumienia odpadów.

Utrata bioróżnorodności i degradacja środowiska: Rozwój budownictwa może prowadzić do utraty bioróżnorodności i degradacji środowiska naturalnego poprzez wylesianie, zaburzenia ekosystemów, zmianę krajobrazu i fragmentację terenów naturalnych.

Skala wpływu na zmiany środowiska naszej branży jest więc ogromna.

Edukacja i promocja zrównoważonych materiałów w celu minimalizacji wpływu na Planetę

W duchu wartości marki Wise Habit, której misją jest współtworzenie bardziej sprawiedliwego, stabilnego i dobrze prosperującego świata oraz zmiana nawyków konsumpcyjnych, otworzyliśmy miejsce, które dostarcza konkretnych rozwiązań i wiedzy, by te negatywne efekty minimalizować. Stworzyliśmy bibliotekę, by zapewnić projektantom i architektom zasoby niezbędne do podejmowania świadomych i odpowiedzialnych decyzji projektowych, które przyczynią się do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Propagujemy w branży kreatywnej - architekturze, produkcie, opakowaniach i modzie - działania nakierowane na wykorzystanie surowców przyjaznych środowisku.

Jakie materiały znajdują się w bibliotece?

Biblioteka jest kolekcją zrównoważonych materiałów, które uwzględniają różne czynniki, takie jak: pochodzenie materiału, jego cykl życia, biodegradowalność lub możliwość recyklingu, potencjał i jego zastosowanie w projektowaniu. Jest wyposażona w ponad 1000 próbek materiałów, z których dominują te z odpadów z rolnictwa, a także z branży budowlanej - z rozbiórek, czy przemysłu drzewnego. Znacząca większość nadaje się do ponownego recyklingu bądź jest biodegradowalna. Zasoby biblioteki powiększane są regularnie, tak by spełnić oczekiwania potrzeb specjalistów z różnych branż. W Wise Habit dostępna jest fizyczna baza materiałów, wykończeń i raportów, dedykowana projektantom produktu i architektom. Wkrótce będzie też dostępna online w modelu subskrypcyjnym. W ramach konsultacji na miejscu eksperci Wise Habit udzielają informacji o materiałach i ich zastosowaniach oraz pomagają w doborze optymalnych rozwiązań do danego projektu.

Twórz z nami pozytywną zmianę. Warto, bo ziemia jest tylko jedna.

pixel