Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Design

Design Café – spotkania dla projektantów i architektów

W 2025 roku rozpoczynamy w Wise Habit nowy cykl wydarzeń dla branży projektowej. Wspólnie z „Architektura-Murator" tworzymy przestrzeń do mądrych rozmów o projektowaniu, które odpowiada na potrzeby przyszłości – zarówno te społeczne, jak i środowiskowe.

Design Café – spotkania dla projektantów i architektów

W Wise Habit wspieramy projektantów i architektów w tworzeniu świadomych, odpowiedzialnych rozwiązań. Jesteśmy za designem, który tworzy uważny i zrównoważony świat. Chcemy budować mosty między designem a edukacją, badaniem a wdrażaniem, technologią a rzemiosłem, innowacją a troską o planetę. Robimy to, organizując projekty i wydarzenia, które łączą różnorodne społeczności twórcze i branżowe.

Teraz ruszamy z nowym formatem spotkań – Design Café. To przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń dla specjalistów i innowatorów ze świata architektury, designu, nauki i biznesu, a także artystów i przedstawicieli NGO. Organizujemy go razem z „Architektura-Murator" miesięcznikiem, który od 1994 roku kształtuje polską dyskusję o architekturze. Łączy nas wspólny cel: budowanie świadomości wokół mądrego projektowania i poszerzanie horyzontów branży.

Wiedza + relacje

Design Café to comiesięczne spotkania, które poruszają najważniejsze tematy związane z designem i zrównoważonym rozwojem. Zaczynamy panelem dyskusyjnym z udziałem ekspertów, a kończymy sesją networkingową, sprzyjającą nawiązywaniu relacji. Wszystko to przy dobrej kawie COFFEE PLANT – bo wierzymy w siłę rytuałów i momentów zatrzymania, które pozwalają rozmawiać bez pośpiechu.

Nowy poziom rozmowy

Projektując formułę cyklu, zaczęliśmy od rozmowy o... rozmowie. Wspólnie z Arturem Celińskim, redaktorem naczelnym „Architektura-Murator" zastanawialiśmy się, jak prowadzić dialog, by faktycznie się słyszeć.

Postawiliśmy na interdyscyplinarną wymianę perspektyw. Poruszamy tematy, które są istotne tu i teraz, ale jednocześnie rozwijają i prowokują do myślenia o przyszłości. Tworzymy przestrzeń opartą na szacunku, w której każda opinia ma znaczenie. Do udziału zaprosiliśmy ekspertów z Polski i Europy, których głosy zabrzmią w szerokim, interdyscyplinarnym kontekście. Przygotowaliśmy pytania, które inspirują do merytorycznych i twórczych dyskusji, łącząc teorię (filozofie projektowania, aktualne trendy) z praktyką (technologie, materiały, procesy).

Jak podsumowuje Marcelina Plichta-Wabnik, CEO Wise Habit: „Nasi goście reprezentują zrównoważone myślenie, ale pochodzą z różnych branż, co pozwala spojrzeć na tematy wielowymiarowo. Tworzymy przestrzeń dla otwartej debaty, w której nie musimy się zgadzać, ale chcemy wspólnie wypracowywać rozwiązania."

Tematy, które wytyczają kierunek

Zdefiniowaliśmy sześć kluczowych obszarów, które wyznaczą oś tematyczną naszych spotkań.

Otwarcie cyklu poświęcimy tematowi, który jest najbliższy naszej misji – Inclusive design: projektowanie dla wspólnoty i człowieka. Wspólnie z ekspertami zastanowimy się, jak bariery zastąpić rozwiązaniami, które integrują, wspierają i łączą. Poszukamy różnych dróg budowania inkluzywności – od designu produktów przez architekturę i nowe modele mieszkania po technologie wspierające.

Drugie spotkanie odbędzie się wokół zagadnienia Art & Design: projektowanie dla wartości społecznej i sztuka w projektowaniu. Porozmawiamy o tym, jak zintegrować sztukę z designem i architekturą, aby wzbogacić kulturowy wymiar przestrzeni i przedmiotów. Wyjdziemy od prowokacyjnego pytania: czy współczesne łączenie sztuki z designem zwiększa jej dostępność, czy przeciwnie – dewaluuje jej znaczenie?

Następnie skupimy się na nurcie Longevity design: projektowanie dla długowieczności. Jak tworzyć adaptacyjne rozwiązania, które przetrwają pokolenia? Przyjrzymy się temu na dwóch poziomach – przestrzeni dostosowanych do różnych etapów życia człowieka oraz produktów o wydłużonym cyklu życia. Zbadamy, jak wspierać dobrostan użytkowników i świadome wykorzystanie zasobów.

Punktem wyjścia kolejnego spotkania będzie Neurodesign: projektowanie dla zmysłów. Opierając się na najnowszych ustaleniach neuronauki, podyskutujemy o tym, jak kształtować przestrzenie, by wspierały nasz dobrostan mentalny i fizyczny. Sprawdzimy, czy zrozumienie relacji między mózgiem a designem może realnie pomóc projektantom i architektom tworzyć lepsze i bardziej dostępne projekty.

Kolejnym kierunkiem będzie Benefit design: projektowanie dla lepszego świata. W rzeczywistości, w której coraz ważniejsza jest odpowiedzialność społeczna, przeanalizujemy wartości certyfikacji B–Corp w kontekście marek designu i pracowni architektonicznych. Jak stosować je w praktyce, aby tworzyć produkty i usługi dobre dla ludzi, biznesu i planety?

Pierwsze półrocze cyklu zamkniemy tematem Regenerative design: projektowanie dla odnowy, podczas którego poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak design może pomóc przywrócić równowagę – naturze i nam. Poruszymy wątek projektowania inspirowanego naturą, które minimalizuje straty i wspiera odbudowę zasobów jednocześnie dbając o jakość życia ludzi.

Inspiracja i implementacja

Wierzymy w siłę rozmowy, ale nie poprzestajemy na analizowaniu zjawisk. Poszerzamy myślenie, podważamy branżowy status quo, zadajemy nieoczywiste pytania, a przede wszystkim – szukamy rozwiązań. Naszym celem jest, aby każdy uczestnik wychodził ze spotkania z wizją konkretnych działań, które może wdrożyć w swojej praktyce projektowej. Chcemy dawać wiedzę, która buduje sprawczość.

Jak mówi Marcelina Plichta-Wabnik, CEO Wise Habit: „Chcemy patrzeć na każde zagadnienie przez pryzmat rozwiązań. Zależy nam, aby uczestnicy nie tylko inspirowali się do działania, ale także zdobywali praktyczną wiedzę, którą mogą wykorzystać by wdrażać zrównoważone i świadome modele projektowe."

Bądź częścią społeczności

Po każdym panelu dyskusyjnym zapraszamy na część networkingową – przestrzeń do nawiązywania nowych relacji, wymiany doświadczeń i poszukiwania partnerów do współpracy. To także okazja do mentoringu i prezentacji konkretnych wdrożeń czy produktów, które realnie odpowiadają na wyzwania poruszone w dyskusji. Wierzymy że dzięki temu nasz Concept Store stanie się żywym laboratorium innowacji w którym idee przekładają się na działania.

Spotkajmy się przy kawie

Dołącz do nas – zadawaj pytania dziel się wiedzą nawiązuj relacje Razem możemy kształtować przyszłość branży inspirując zmiany na większą skalę.

Śledź nasze kalendarium przygotuj się na twórcze rozmowy!

pixel