Awareness
Design dla dobrego snu
Około jedną trzecią życia spędzamy, śpiąc. To znacząca część naszej codzienności – warto świadomie pielęgnować jej jakość. Przemyślany design i uważność mogą pomóc stworzyć przestrzeń i nawyki sprzyjające nocnej regeneracji. Czas, by głęboki, odżywczy sen stał się priorytetem.
Wpływ snu na dobrostan
Sen jest filarem naszego dobrostanu – jego odpowiednia jakość i ilość są niezbędne dla harmonijnego funkcjonowania ciała i umysłu. W trakcie snu organizm przechodzi przez różne fazy, w tym nREM (sen głęboki, regeneracyjny) oraz REM (czas intensywnej aktywności mózgu i marzeń sennych) – obie równie istotne dla utrzymania holistycznej równowagi. Podczas snu organizm wzmacnia odporność, reguluje hormony, redukuje poziom stresu i łagodzi stany zapalne, a mózg przetwarza zdobyte informacje, wspierając pamięć, kreatywność i zdolność koncentracji.
Odpowiednia ilość snu, czyli 7–9 godzin każdej nocy, pozytywnie wpływa na wszystkie sfery życia – regenerację ciała, równowagę emocjonalną, jakość naszych relacji i efektywność w pracy. Warto więc spojrzeć na sen nie tylko jako przerwę od codziennych wyzwań, ale niezbędny element dbałości o swoje zdrowie i balans. Skąd czerpać do tego inspiracje? Z połączenia natury i nauki.
Zdrowy rytm okołodobowy
To, jak nasz organizm reaguje na zmieniające się światło, pory roku i inne cykle natury, analizuje chronobiologia. To młoda dziedzina badań, której pionierzy – Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young – otrzymali za swoje ustalenia w 2017 roku nagrodę Nobla.
Dzięki nim wiemy, że każda komórka w naszym ciele posiada swój biologiczny zegar, zsynchronizowany z cyklem dzień/noc. Tak jak rośliny otwierają się i zamykają w rytmie światła, nasze ciała również dostosowują się do naturalnych cykli dobowych. Funkcjonowanie w zgodzie z nimi to pierwszy krok do głębokiego, regeneracyjnego snu.
Między ludźmi istnieją różnice wynikające z indywidualnych typów chronobiologicznych – warto poznać swój, aby wybrać najlepszą dla siebie higienę życia i świadomie rozłożyć swój poziom aktywności w ciągu dnia.
Zrównoważona przestrzeń snu
Otoczenie, w którym śpimy, jest kluczowe dla jakości wypoczynku. Powinno przede wszystkim dawać nam poczucie bezpieczeństwa. Oprócz ergonomicznego materaca i poduszek dostosowanych do naszej pozycji snu, stworzenie takiej przestrzeni wspierają zasady zrównoważonego i biofilicznego designu, który łączy dbałość o człowieka z troską o środowisko.
Naturalne materiały i kolory – stonowane barwy ziemi, takie jak zielenie, beże i błękity, działają kojąco na układ nerwowy. Równie istotne są materiały – to one dotykają bezpośrednio naszej skóry. Warto wybierać te organiczne, które są dobre dla zdrowia naszego i planety. Sezonowa wymiana pościeli – zimą otulające flanele, a latem – oddychający len, zapewni komfort fizyczny, który przekłada się ukojenie umysłu.
Temperatura i powietrze – wnętrza do snu powinniśmy odpowiednio chłodzić. Gdy śpimy, nasz organizm spowalnia, a temperatura naszego ciała spada. Dlatego łagodniej zapadniemy w głęboki sen bez wybudzania, kiedy temperatura otoczenia będzie wynosić 17–18°C. Ważne, aby powietrze w sypialni było świeże i odpowiednio wilgotne (40-60%). Spokojne wdechy i wydechy nocą ułatwią nawilżacze powietrza. Jeśli zimą obawiamy się chłodu, lepiej postawić na cieplejszą kołdrę lub otulić się dodatkowym kocem z wełny, która ma właściwości prozdrowotne.
Światło – dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia i możliwość regulacji światła sztucznego wieczorem sprzyjają spokojnemu zasypianiu i łagodnemu wybudzaniu. Wokół łóżka warto postawić na kinkiety z kloszami, które zapewnią subtelnie rozproszone światło, tworząc przytulną atmosferę. Jeśli mieszkamy w miejscu o dużym zanieczyszczeniu światłem, dobrym rozwiązaniem będa zaciemniające zasłony, które pomogą nam doświadczyć kojącej dla naszego układu nerwowego ciemności.
Brak technologii – o tym, jak silnie technologia wpływa na nasze doznania senne, świadczą badania. Na ich podstawie wiemy m.in., że do lat 60-tych, kiedy ludzie byli otoczeni głównie czarno-białymi mediami, ich sny były monochromatyczne. Dziś, gdy w naszym życiu dominują wszechobecne ekrany z feerią barw, tylko nieliczni nie doświadczają snów w kolorze. Jednak kluczowym powodem, dla którego warto unikać technologii przed snem, jest niebieskie światło emitowane przez ekrany. Zaburza ono wydzielanie melatoniny, przez co nasz umysł, zamiast się wyciszać, pozostaje w stanie czujności, a organizm – w trybie działania. Warto więc rozważyć wybór analogowego budzika, który stopniowo budzi światłem i dźwiękiem, pozwalając nam na świadome odłączenie się od świata cyfrowego.
Cisza - przestrzeń odizolowana od hałasu zza ścian i okien jest kluczowa dla spokojnego snu. Jak mówił architekt Peter Zumthor, laureat Nagrody Pritzkera: „architektura jest kopertą i tłem dla życia, które się w niej toczy – czułym pojemnikiem na odgłos kroków na podłodze, skupienie pracy, ciszę snu”. Jeśli jednak w naszym otoczeniu brakuje luksusu ciszy, warto sięgnąć po urządzenia emitujące biały lub różowy szum. To sygnały dźwiękowe o określonych częstotliwościach, które działają jak „koc dźwiękowy” – maskują inne odgłosy, ułatwiając zasypianie. Są do siebie bardzo podobne, różnią się jedynie liczbą wyższych częstotliwości. Biały szum przypomina jednostajny szmer wentylatora, a różowy – dźwięk kropli deszczu delikatnie uderzających o ziemię. Oba mają działanie uspokajające, zmniejszają nadmierną aktywność mózgu i skracają czas zasypiania.
Porządek – aby umysł mógł w pełni odpocząć, potrzebujemy uporządkowanej przestrzeni, wolnej od nadmiaru bodźców. Ważne jest wprowadzenie declutteringu, czyli oczyszczenia strefy wokół łóżka ze zbędnych przedmiotów. Jedną z inspiracji dla tego podejścia są tzw. monastic bedrooms – niemal ascetyczne sypialnie nawiązujące do klasztornych wnętrz. To koncepcja głęboko zakorzeniona w uważności i prostocie, która wspiera spokój i dobry sen poprzez czystość form i oszczędność aranżacji, inspirując jednocześnie do bardziej świadomego podejścia do konsumpcji.
Rytuały na zmierzch i świt
Aby w pełni czerpać z dobrego snu, warto zadbać o powtarzalny rytm naszych dni i nocy. Zachowywać stałe pory wstawania i kładzenia się. Świadomie zaprojektować rytuały, które będą dla nas sygnałem przejścia z trybu aktywności do trybu odpoczynku i odwrotnie.
Wieczorem najważniejsze jest, by minimum godzinę przed snem odłożyć wszystkie urządzenia emitujące niebieskie światło. Warto włączyć do wieczornej rutyny łagodną aktywność fizyczną – jogę, pilates, delikatne rozciąganie czy trening somatyczny. Najlepiej zakończyć je medytacją lub inną kojącą praktyką uważności. Stan wyciszenia przed snem pogłębi ciepła kąpiel, sesja aromaterapii lub napar z ziół o relaksujących właściwościach.
Poranki warto rozpocząć od aktywności, które naturalnie rozbudzą nasze ciało i umysł – zimnego prysznica, energizujących ćwiczeń lub odżywczej sesji oddechowej. Szklanka ciepłej wody, filiżanka kawy lub czarka matchy oraz kilka minut pisania w dzienniku pomogą wzmocnić poziom skupienia przed wkroczeniem w pęd codzienności.
Wise sleep
W Wise Habit chcemy wesprzeć Cię na drodze do spokojnych nocy – dlatego uważnie selekcjonujemy produkty w naszej kategorii Wise Sleep. To kolekcja zrównoważonych akcesoriów i tekstyliów przeznaczonych do nocnego wypoczynku. Wszystkie zostały zaprojektowane tak, by szanować zasoby planety, a Tobie pomóc budzić się wypoczętym i gotowym na nowy dzień.
Zadbaj o dobry sen z Wise Habit.