Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Awareness

Wise to wear you – Wise Habit i LG o pozytywnym wpływie mody

W Wise Habit wierzymy w modę, która nie tylko dobrze wygląda, ale także czyni dobro. 28 listopada, wspólnie z LG, naszym partnerem ESG, zorganizowaliśmy wydarzenie poświęcone przyszłości mody – odpowiedzialnej, inkluzywnej i jakościowej.

Wise to wear you – Wise Habit i LG o pozytywnym wpływie mody

Moda na mądre praktyki

Ideą spotkania było odwrócenie negatywnej narracji toczącej się wokół branży modowej i zidentyfikowanie jej pozytywnego potencjału.

Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni Goście – Ilona Majer i Rafał Michalak, założyciele marki MMC oraz Sylwia Antoszkiewicz, terapeutka stylu i mentorka – rozmawiali o sile świadomych wyborów odzieżowych i odpowiedzialnych praktyk projektowych. Dyskusję poprowadziła Marcelina Plichta-Wabnik, CEO Wise Habit.

Partnerem wydarzenia była marka LG, którą z Wise Habit łączą wspólne wartości: odpowiedzialne podejście do projektowania i produkcji oraz zaangażowanie w zrównoważony rozwój i gospodarkę cyrkularną.

LG wprowadza wprowadza ekologiczne rozwiązania, m.in. sięgając po materiały z recyklingu w coraz szerszej gamie produktów, wspierając troskę o planetę i dobrostan ludzi.

Jakość zamiast nadprodukcji

Eksperci panelu okazali się zgodni – odpowiedzialna moda zaczyna się od dobrego designu, dobrego składu i dobrego rzemiosła. Z perspektywy marki modowej oznacza to skupienie się na lokalnej produkcji i krótkich seriach. Takie podejście pozwala tworzyć wysokojakościowe, dopracowane projekty, które będą dla klienta inwestycją na lata.

Rafał Michalak, powołując się na doświadczenia MMC, podkreślił, że „klient docenia tę jakość – nie tylko jakość materiałową, ale także jakość projektową.” Podobnego zdania jest Ilona Majer: „Uważam, że przyszłość mody zależy od marek takich jak nasza – odpowiedzialnych, produkujących mniej, ale tworzących produkty wyjątkowe i charakterystyczne. To podejście przyciąga świadomych klientów, którzy podzielają naszą wizję.”

Moda inkluzywna, czyli jaka?

Paneliści zauważyli, że w obliczu zmian społecznych i demograficznych coraz istotniejszą rolę odgrywa inkluzywne projektowanie – moda przyszłości nie ma płci ani wieku.

Założyciele MMC zaznaczyli, że już dziś tworzą sylwetki unisex, a do prezentowania kolekcji na wybiegu zapraszają ikony dojrzałego modelingu, takie jak Bogna Sworowska, Robert Kupisz czy Lidia Popiel. Sylwia Antoszkiewicz podzieliła się doświadczeniami pracy z przedstawicielkami tzw. srebrnego pokolenia (osoby powyżej 50 roku życia), które udowadniają, że na działanie i ubieranie się w zgodzie ze sobą „nigdy nie jest za późno”.

Styloterapia: moda i wellbeing

Podczas spotkania rozmawialiśmy również o wpływie mody na nasz dobrostan. O tym, że przemyślane decyzje odzieżowe to nie tylko sposób na budowanie stylu, ale także troska o siebie, mówiła Sylwia Antoszkiewicz:

„W modzie wszystko zaczyna się od świadomości. Nawet coś tak pozornie nieistotnego jak nasz codzienny wybór ubrań ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Warto zastanowić się, czy ubieramy się automatycznie, czy też świadomie wykorzystujemy modę, by budować pewność siebie, podkreślać swoją tożsamość i wysyłać w świat jasny komunikat o tym, kim jesteśmy. Moda ma moc – nie tylko wyrażania siebie, ale i kreowania naszej rzeczywistości.”

Technologia dla świadomych wyborów

Jednym z ważnych wątków dyskusji była rola innowacji w kształtowaniu bardziej zrównoważonych nawyków odzieżowych. W tym kontekście zaprezentowaliśmy rozwiązania od LG, które w równym stopniu dbają o ubrania i o środowisko – oszczędzając energię, wodę i detergenty.

Nasi Goście mieli szansę zobaczyć w praktyce szafę parową LG Styler, która jest stałym elementem showroomu Wise Habit w kategorii „take care”. Ten inteligentny system pielęgnacji ubrań wykorzystuje parę wodną do odświeżania i dezynfekcji odzieży, wydłużając jej żywotność.

Kolejną innowacją od LG, którą zapowiedzieliśmy w trakcie w spotkania, są pralki i suszarki z technologią AI Core-Tech. To urządzenia, które redefiniują sztuczną inteligencję jako „czułą inteligencję” – analizują skład i wagę tkanin, aby zoptymalizować cykle prania i czas suszenia.

Moda i design: razem dla zmiany

Dyskusja o modzie w showroomie z designem zyskała dodatkowy wymiar, łącząc przedstawicieli obu branż. Otworzyliśmy przestrzeń do wartościowego dialogu między społecznością modową i światem wzornictwa. Długie rozmowy projektantów, stylistów, architektów i dziennikarzy po panelu dyskusyjnym potwierdziły, jak bardzo potrzebne są takie interdyscyplinarne spotkania.

Jak podsumowała Marcelina Plichta-Wabnik:
„Dynamika świata mody i inspiracje tym światem często przekładają się na pracę projektantów produktu. Ciekawe jest obserwowanie styku designu z modą, szczególnie w kontekście inkluzywności i podejścia, w którym to użytkownik jest w centrum uwagi. Konkluzją wydarzenia mogą być hasła, które łączą oba światy: ponadczasowość i jakość, zarówno ta estetyczna, jak i wytwórcza.”

Dziękujemy tak licznym Gościom za obecność i współtworzenie z nami inspirującej społeczności wokół świadomego projektowania i życia. Zapraszamy na kolejne wydarzenia!



Fot. Vlad Baranov

pixel